O nas

Klub Orientacji Sportowej BnO Szczecin powstał w 2015r. Działalność związaną z orientacją zaczęliśmy jednak o wiele wcześniej. Główni założyciele Klubu wywodzą się przede wszystkim z turystycznych marszy na orientację gdzie już w szkole podstawowej stawiali swoje pierwsze kroki z mapą i kompasem. Na swoim koncie mamy wiele tytułów Mistrzów Polski zarówno indywidualnych jak i drużynowych w tej dyscyplinie turystyki kwalifikowanej, która de facto jeśli sięgnąć kart historii zapoczątkowała rozwój orientacji w Polsce przez PTTK. Po 2000 roku zaczęliśmy organizować pierwsze imprezy na orientację na początku jako pomocnicy/ budowniczowie etapów, a z czasem samodzielnie.
Największe imprezy turystyczne jakie samodzielnie zorganizowaliśmy:
III Ogólnopolskie MnO „Stary Remol” Puchar Polski w Ińsku 16-18 września 2011r.
XXIII Indywidualne Mistrzostwa Polski w MnO  w Rzepczynie k. Świdwina 29.05-3.06.2013r.
XXIII Mistrzostwa Polski w Nocnych MnO w Złocieńcu 7-9 listopada 2014r.
VII Ogólnopolskie MnO „Stary Remol”  Puchar Polski w Świnoujściu 26-28 maja 2017r.
Trzy ostatnie z tych imprez zostały nagrodzone w konkursie organizowanym przez Komisje InO ZG PTTK na najlepszą imprezę na orientację w danym roku kalendarzowym, kolejno 3,1 i 2 miejsce.
Do dnia dzisiejszego aktywnie bierzemy udział w turystycznych Marszach na Orientację, a także sami organizujemy imprezy w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli.

Sportowe imprezy w Szczecinie i okolicach organizujemy od 2012 roku głównie pod egidą Szczecińskiej Dobranocki Pomysł aby organizować takie imprezy pojawił się po tym kiedy doszliśmy do wniosku, że nadszedł czas aby zmazać obraz białej plamy na mapie Polski jeżeli chodzi o Orientację Sportową. Wzorce czerpaliśmy od najlepszych stale biorąc udział w imprezach tego typu we Wrocławiu czy Poznaniu, gdzie aby dojechać w środku tygodnia spędzaliśmy wiele godzin w pociągu czy aucie.
W końcu nadszedł ten moment i na początku 2013 roku jako czwarte miasto w Polsce zaraz za Wrocławiem, Warszawą i Poznaniem cyklicznie raz miesiącu z wyłączeniem ferii i wakacji zaczęliśmy organizować sprinterskie biegi na orientację. Miesiąc wcześniej w grudniu 2012 roku odbyła się pierwsza impreza BnO w formie sprintu był to bieg mikołajkowy, który był jednocześnie prologiem do Szczecińskiej Dobranocki.
Szczecin jako miasto posiada bardzo dużo terenów zielonych do tego otulone jest 3 wielkimi Puszczami (Wkrzańska, Bukowa i Goleniowska) dzięki czemu mamy idealne tereny do trenowania tej jakże piękniej dyscypliny sportu.

Dwa lata później czyli w 2014 roku zorganizowaliśmy nasze pierwsze Międzynarodowe Biegi na Orientację „Bukowa Cup” W tym roku będzie to już 5 edycja tej imprezy na którą przyjeżdżają zawodnicy z całej Europy.
Podczas każdej edycji tradycyjnie zaczynamy w piątek wieczorem biegiem sprinterskim, a w sobotę i niedzielę rywalizacja przenosi się do malowniczej, górzystej i wymagającej Puszczy Bukowej.

W 2017 roku w Świnoujściu zorganizowaliśmy po raz pierwszy imprezę sportową najwyższej rangi – Mistrzostwa Polski w Orientacji Precyzyjnej Rywalizacja odbyła się w bardzo ciekawym terenie Parku Zdrojowego oraz Fortach Anioła i Zachodnim.

Nasze sukcesy:
Na pierwsze sukcesy nie trzeba było długo czekać ponieważ już w 2016 w Garczynie rok po założeniu Klubu zdobyliśmy swój pierwszy medal na dystansie sprinterskim (brązowy) podczas Pucharu Najmłodszych za sprawą utalentowanego Mateusza Kuli. Rok później w Warszawie było już ich aż 6 z czego dwa (brązowy i srebrny) to ponownie dobytek Matusza. W ślady brata idzie również jego siostra, która na tych samych zawodach zdobyła dwa medale również brązowy i srebrny 🙂 Do tego srebro indywidualnie dorzucił Bartosz Kotkowiak,  sztafeta M12 w składzie Natalia Kusztelska, Bartosz Kotkowiak i Leon Pawłowski zwyciężyła w tej rywalizacji,  nasze najmłodsze dziewczynki K10 w składzie Maja Kula, Iga Mikuła i Weronika Matyja wybiegały srebrny medal. Taki dobytek pozwolił nam na zajęcie 6 miejsca w klasyfikacji drużynowej Pucharu Najmłodszych.

W 2017 medale Mistrzostw Polski zdobyliśmy również w Orientacji Precyzyjnej. Dwa złota (PreO i TempO) zdobył Matusz Kula, w konkurencji PreO srebrny medal dołożył jeszcze Bartosz Kotkowiak.

Kilka tygodni później w Lublinie cieszyliśmy się z pierwszego brązowego medalu Mistrzostw Polski w BnO w kategorii M16, który padł łupem Krystiana Petersburskiego.

Warto wspomnieć o świetnych wynikach na zeszłorocznych Szkolnych Mistrzostwach Świata Szkół ISF, które odbyły się we włoskim Palermo.
Matusz Kula zajął tam 6 miejsce podczas dystansu klasycznego, a Krystian Petersburski srebrny medal w sprinterskiej sztafecie przyjaźni.

W 2017 roku doczekaliśmy się pierwszego powołania do Kadry Narodowej Juniorów za sprawą Krystiana Petersburskiego, który wziął udział w Mistrzostwach Europy Juniorów na Słowacji.
Rok 2017 zakończyliśmy historycznym awansem do 2 ligi zajmując 17 miejsce w Klubowych Mistrzostwach Polski.

Na co dzień współpracujemy ze Szkołą Podstawową Nr 47 w Szczecinie w której odbywają się nasze treningi głównie w okresie zimowym. Od wiosny do późnej jesieni trenujemy w Parku Noakowskiego i na mapach do BnO, których w Szczecinie mamy pod dostatkiem. Cały czas powstają nowe za sprawą naszych klubowiczów, którzy są bardzo zaangażowani w życie i rozwój naszego Klubu.

Nabór w naszym Klubie trwa cały rok, jeśli chcesz przeżyć niesamowitą przygodę i spróbować swoich sił w biegu na orientację dołącz do nas. Nasi najmłodsi adepci sportu mają 7 lat, a najstarszy zawodnik ponad 70.
Bieg na Orientację to sport dla każdego !!!